Nowoczesna psychologia wypracowała metodę pomocy obejmującą wszystkich członków rodziny. Wynika to z teorii, która zakłada, że rodzina jest zamkniętym systemem, a każdy członek na niego wpływa i współtworzy ogólną atmosferę i kształt relacji wewnątrzrodzinnych. Stąd jej nazwa – systemowa terapia rodzinna, a nasza poradnia w Białymstoku prowadzi ją już wiele lat. Terapia systemowa wymaga wieloletniego szkolenia i jest niezależną, wysoce specjalistyczną formą udzielania pomocy.
Jak działa terapia rodzinna
Spotkanie w terapii rodzinnej dotyczy całej rodziny, w związku z czym uwaga i aktywność terapeuty systemowego skoncentrowana jest na wszystkich uczestnikach spotkania, a nie na jednej osobie (np. z powodu której do spotkania doszło). Terapeuta rodziny zachowuje neutralność wobec członków rodziny i nie bierze strony żadnego z nich. Pomaga zrozumieć i rozwiązać problem, nie osądza, kto jest winien lub kto ma rację. Przy tym sposób prowadzenia sesji jest zależny od preferencji teoretycznych terapeuty – w terapii rodzinnej wyróżnia się wiele podejść, jednak zawsze traktują one system rodzinny podobnie, jako współtworzony przez wszystkich członków rodziny.
Terapia rodzinna jest więc ukierunkowana na całą rodzinę posiadającą wspólny problem, a w sesjach terapeutycznych biorą udział jej wszyscy członkowie. Wynika to z teoretycznych założeń mówiących o tym, iż rodzina jest zintegrowanym, dynamicznym systemem, który kształtowany jest przez wzajemne relacje poszczególnych członków stale na siebie oddziałujących. Problemy jednego członka rodziny wpływają na całą rodzinę czyli na wszystkie pozostające w niej bliskie osoby. System rodzinny zwrotnie wpływa na eskalację problemu, generuje inne trudności, wpływa na zachowanie się poszczególnych członków rodziny itd.
W terapii rodzinnej uznaje się, że problem i diagnoza systemu ukazują jednocześnie jego podłoże, jak i rozwiązanie. Stąd też terapeuta staje się niejako drogowskazem, który ukazuje członkom rodziny rozwiązanie będące w ich zasięgu oraz stanowiące ich własny zasób. Tym samym każdy członek rodziny staje się w terapii rodzinnej ekspertem, który może najwięcej zmienić.