Hipolibidemia (oziębłość, osłabienie pożądania seksualnego) jest jednym z najczęściej odnotowanych zaburzeń seksualnych kobiet. Mitem jest, że dotyka wyłącznie kobiet w okresie menopauzy. Współczesne badania seksuologiczne mówią o tym, że występuje ona zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn chociaż odsetek kobiet jest większy i w Polsce dotyczy co czwartej kobiety w okresie aktywności seksualnej.
Na aktywność seksualną kobiety wpływa zarówno stężenie hormonów jak również jej cykl miesięczny. Dużą rolę pełni wiek – powoduje on, że u kobiet najwyższy poziom potrzeb seksualnych występuje ok. 30 r. ż. i utrzymuje się zwykle na stałym poziomie do okresu menopauzy. Czynnikiem, który pozostaje nie bez znaczenia jest również wychowanie i doświadczenia wyniesione z domu – więź uczuciowa, konflikty, rozwody. Bardzo ważna jest relacja z partnerem i jakość tej relacji, gdyż w udanym związku potrzeby seksualne są naturalne.
Oziębłością seksualną brak zainteresowania tematami seksualnymi, niechęć do myślenia na ten temat, okresowe lub trwałe zubożenie fantazji erotycznych i co najważniejsze brak czy ograniczenie potrzeb seksualnych. Prowadzi do braku chęci inicjowania kontaktów seksualnych z partnerem oraz niechęcią do podejmowania masturbacji. Brak potrzeb seksualnych nie wyklucza podniecenia czy zadowolenia seksualnego, ale powoduje, że zainicjowanie kontaktu seksualnego jest mało prawdopodobne.
Okresowe zmiany poziomu libido czy utrata potrzeb seksualnych nie oznacza, że koniecznie potrzebny jest seksuolog, aby postawić diagnozę. Krótki przejściowy spadek libido może wiązać się np.: z przepracowaniem czy brakiem snu. Niestety coraz częściej po poradę do seksuologa trafiają pary, u których brak ochoty na seks stanowi punkt zapalny wielu konfliktów partnerskich prowadzących do utraty intymności w związku i rozpadu relacji.
Biologia, psychika, kultura…
Przyczyny występowania hipolibidemii mogą być bardzo różne. Seksuolodzy wyróżniają przyczyny biologiczne:
-
zaburzenia hormonalne: obniżony poziom testosteronu, estrogenów u kobiet, podwyższony poziom prolaktyny, nadczynność i niedoczynność tarczycy.
-
choroby: nowotworowe, cukrzyca, choroby krążenia, wątroby, infekcyjne, nerek,
-
uzależnienia,
-
leki: psychotropowe, przeciwnadciśnieniowe, hormonalna antykoncepcja doustna;
Wśród przyczyn psychologicznych niejeden specjalista seksuolog wskaże na:
-
konflikty między partnerami,
-
negatywne nastawienie do seksualności – społeczny nacisk na pożądanie i nierealistyczne oczekiwania związane z seksem,
-
niezadowolenie z wyglądu własnego ciała,
-
urazy seksualne ( może wynikać z wrogiego nastawienie rodziców do seksualności, sztywnego wychowania religijnego oraz przemocy seksualnej w dzieciństwie),
-
stres i długotrwałe stany lękowe;
Kolejnymi czynnikami jakie może wskazać seksuolog to wpływy kulturowe. Wśród nich warto wyróżnić zwłaszcza:
-
uzależnienie od pornografii,
-
przesyt seksem,
-
rygoryzm religijny;
W czym pomoże seksuolog?
Rozpoznanie oziębłości seksualnej możliwe jest w trakcie wywiadu przeprowadzonego przez seksuologa, podczas konsultacji seksuologicznej. Rozmowa dotyczy aktualnego problemu, przeszłości seksualnej, stanu zdrowia, które jest silnie związane z odczuwaniem potrzeb seksualnych. Specjalista dodatkowo zapyta o przyjmowane leki, przebyte zabiegi, jak również relacje w związku, jak często mają miejsce kontakty seksualne? Czy występują fantazje erotyczne? Masturbacja? Podczas konsultacji seksuolog powinien móc spojrzeć na problemy seksualne z różnej perspektywy – biologicznej, psychologicznej oraz relacyjnej, co razem stworzy obraz indywidualnych doświadczeń kobiety i przeżywania przez nią seksualności
Leczenie zależy od rozpoznania przyczyn obniżenia potrzeb seksualnych i wyeliminowania biologicznych i psychogennych przyczyn oziębłości. Najlepszą metodą jest połączenie farmakologii i psychoterapii.
Zdarza się również tak, że sama konsultacja seksuologiczna i rozmowa z seksuologiem, podczas której zostają omówione przyczyn lub modyfikacja czy zmiana błędnych przekonań, pozwala na uświadomienie sobie istoty problemu.
Justyna Szymczuk, seksuolog Białystok
fot. pic2.me