W jaki sposób psychoterapia zmienia mózg człowieka podlega ciągle dociekaniu naukowców. Ale jest to już obecnie coraz częściej potwierdzane. Nasz umysł jest wytworem mózgu. Więc specyficzna budowa i funkcjonowanie różnych rejonów mózgu może decydować o tym, jak myślimy, czujemy, a w konsekwencji, jak zachowujemy się. Na przykład wzmożoną aktywność jądra migdałowatego zaobserwowano u osób z zaburzeniami odżywiania. Więc jeżeli zmienimy pracę mózgu to też zmienimy umysł.
Współczesna medycyna proponuje tu stosowanie środków farmakologicznych, które wpływają na poziom tzw. neuroprzekaźników. Zawarta m.in. w prozacu fluoksetyna podnosi stężenie serotoniny w mózgu – co jak się obecnie uważa – wpływa na poprawę samopoczucia osób chorujących na depresję. Lekarze też stosują czasem interwencje chirurgiczne polegające na uszkodzeniu precyzyjnie wybranego fragmentu mózgu. Choć mają one złą sławę m.in. spowodowaną nadużyciami w przeszłości, to w niektórych przypadkach są jedynym wyjściem. Na przykład stosując przednią kapsulotomię zaobserwowano istotną poprawę u 70% pacjentów u pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Obecnie stosuje się także umieszczanie elektrod w nieodpowiednio funkcjonujących rejonach mózgu. Włączenie elektrod blokują działanie tych części mózgu. Odłączenie napięcia od elektrod powoduje, że mózg działa jak pierwotnie.
Taka interwencja jest więc odwracalna. Leki i skalpel to nie jedyne sposoby na zmianę pracy mózgu. Nasz umysł jest w stanie zmieniać mózg (czyli coś czego sam jest wytworem!). Taki wniosek wynika z badań prowadzonych poprzez fMRI (funkcjonalne obrazowanie – pracy mózgu- metodą rezonansu magnetycznego). Zaobserwowano zmiany w aktywności różnych części mózgu u osób, które poddawały się różnym rodzajom psychoterapii. Potwierdzeniem więc skuteczności terapii są nie tylko deklaracje pacjentów, czy opinie bliskich, ale także skany ich mózgów. Psychoterapia powoduje też dużo niższe skutki uboczne niż zażywania leków i poddanie się operacji.
Więcej na ten temat na stronach:
http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=670
http://neuropsychologia.org/psychochirurgia
fot.: brainworldmagazine.com