Informujemy, że od listopada br. w naszym ośrodku seksuolog Justyna Szymczuk będzie prowadzić konsultacje i porady seksuologiczne. Podjęcie decyzji dotyczącej kontaktu z seksuologiem często jest bardzo trudnym krokiem. Może wiązać się ze wstydem, strachem, brakiem wiedzy związanej z samą wizytą. Faktem jest, że w naszej kulturze na tematy związane z seksem się nie rozmawia, chyba, że w tonie żartobliwym, prześmiewczym, czy nawet wulgarnym. O swojej seksualności rozmawia się najtrudniej, a rozmowa z obcą osobą wydaje nam się podwójnie trudna. Dobry seksuolog – specjalistą dysponujący wiedzą i zawodowymi kompetencjami w dziedzinie seksuologii, jest tą osobą, która w taki sposób poprowadzi rozmową, aby pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie.
Na pierwszym spotkaniu, które z reguły jest spotkaniem konsultacyjnym, zbierany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Aby móc właściwie ocenić i zdiagnozować problem seksuolog może zadawać wiele pytań, dotyczących stanu zdrowia, przyjmowanych leków, nawyków, doświadczeń erotycznych, ale może pytać Cię również o pracę, o stosunki panujące w rodzinie itp. Rozmowa taka pozwoli znaleźć przyczyny problemu i właściwie określić optymalne metody i czas leczenia, lub terapii. Czasami jest również tak, że podczas jednej konsultacji nie jest możliwe zebranie całego wywiadu, wówczas jest możliwość umówienia się na kolejne spotkanie w celu jak najlepszego zdiagnozowania problemu.
Wszystko, co wzbudza wątpliwości w związanej z seksualnością może być przedmiotem rozmowy z seksuologiem. Jeżeli doświadczasz problemów:
– związanych z cielesnością i seksualnością,
– chcesz lepiej zrozumieć swoją seksualność,
– poszukujesz wiedzy na temat ludzkiej płciowości,
– masz wątpliwości dotyczące rozwoju seksualnego swojego dziecka – rozmowa z naszym seksuologiem będzie dobry krokiem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Niewiedza i brak komunikacji w związku mogą przyczynić się do stopniowego wycofywania się z życia seksualnego, powodować narastającą frustrację. Konsultacje z seksuologiem są wskazane w przypadku:
– trudności w związku intymnym z partnerem,
– braku satysfakcji z życia seksualnego,
– bolesności podczas stosunku seksualnego,
– braku lub utraty potrzeb seksualnych,
– obniżonego libido,
– zaburzeń wzwodu,
– nadmiernego popędu seksualnego.
Seksuolog, nie musi być lekarzem, nie wykonuje żadnych badań fizykalnych, ale może odesłać Cię na konsultacje do odpowiedniego specjalisty, np. ginekologa, endokrynologa, neurologa itd.
Seksuologia jest nauką, która zajmuje się wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z podziału ludzi na dwie płcie. Zajmuje się jedną z najważniejszych sfer życia człowieka – seksualnością – która jest podstawowym elementem bycia człowiekiem przez całe życie. Życie seksualne, jest tym obszarem w życiu każdego człowieka, które najsilniej wpływa na poczucie jakości życia, a problemy seksualne często mają złożoną naturę. Do końca XX wieku zdrowie seksualne utożsamiane było jako zdolność do prokreacji i odbywania stosunków płciowych.
Seksualność jest doświadczana i wyrażana w myślach, fantazjach, przeżyciach , wartościach, przekonaniach, w związkach i rolach jakie pełnimy. Na naszą seksualność wpływ mają interakcje czynników biologicznych, psychologicznych, społecznych, religijnych, duchowych. Seksualność rozwija się przez całe życie, a jej pełen rozwój zależny jest od zaspokojenia podstawowych potrzeb.